Ks. kard. Dziwisz o dacie kanonizacji Jana Pawła II
Radio Maryja

fot. PAP
Krakowski hierarcha wrócił w czwartek do Krakowa po Światowych Dniach Młodzieży, które w tym roku odbywały się w Rio de Janeiro (Brazylia). Tam papież Franciszek ogłosił, że kolejnym gospodarzem Światowych Dni Młodzieży w 2016 r. będzie Kraków.
Pytany o miejsce, w którym odbędą się w Krakowie główne uroczystości Światowych Dni Młodzieży, ks. kard. Dziwisz powiedział, że i Błonia, i Łagiewniki są za małe na przyjęcie dużej liczby pielgrzymów. “Będziemy szukać” – podkreślił. Dodał, że w centrum Krakowa na pewno odbędą się różne inicjatywy, ale sądząc po tym, co widział w Rio de Janeiro, należy przygotować godne miejsce dla młodych. “Musimy zobaczyć różne miejsca. Są takie w okolicach Krakowa” – mówił hierarcha.
Ks. kard. Dziwisz powiedział też, że decyzja co do daty kanonizacji Jana Pawła II zapadnie na konsystorzu 30 września. “Ojciec Święty jest bardzo otwarty i chciałby wybrać najlepszą datę” – mówił. “Według mnie najlepsza jest jednak data wiosenna, bo Ojciec Święty (Jan Paweł II ) jest także apostołem Bożego Miłosierdzia” – powiedział metropolita. Jak podkreślił, 27 kwietnia to czas, tuż przed długim majowym weekendem, więc pielgrzymi mogliby dłużej zostać w Rzymie.
Metropolita krakowski mówił, że wykluczony jest termin zimowy (we włoskich mediach początkowo padała data 8 grudnia, uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny), bo kanonizacja jest uroczystością, na którą przybywa wielu pielgrzymów z całego świata – nie wszyscy znajdą zakwaterowanie w hotelach, ważne są też warunki podróży.
Papież Franciszek podczas półtoragodzinnej rozmowy z dziennikarzami na pokładzie samolotu, którym wracał z Rio de Janeiro do Rzymu – jak podała agencja EFE – powiedział, że obecnie rozważanymi datami kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII są: 24 listopada br. lub 27 kwietnia 2014 r.
Ks.kard. Dziwisz rozmawiał z papieżem Franciszkiem na temat jego podróży do Polski. Jak zaznaczył, nie zapadła jeszcze decyzja, jakie miasta poza Krakowem odwiedzi papież.
- Program wizyty nie został ustalony. Ustalone zostało tylko, że głównym miastem, które będzie gościło młodzież z całego świata i Ojca Świętego, jest Kraków - mówił metropolita krakowski.
Według ks. kard. Dziwisza Światowe Dni Młodzieży to spotkanie młodych “najwyższej wagi” – od strony religijnej, kulturalnej i artystycznej. “To przedsięwzięcie bardzo wymagające” – zaznaczył. Metropolita krakowski poinformował, że wkrótce powołany zostanie Komitet Organizacyjny, w którym kurię będzie reprezentował bp Damian Muskus.
Pytany o to, czy podczas wizyty Franciszka w Krakowie będzie Msza św. na Błoniach, ksiądz kardynał powiedział, że nie chce o tym przesądzać, a na budowę ołtarza polowego zabiera się dużo miejsca. Dodał, że bardzo cieszy się z deklaracji pomocy ze strony władz Krakowa i Małopolski, które widzą w ŚDM szansę na promocję miasta i regionu. “To szansa także dla całej Polski” – uważa kard. Dziwisz. “Takie Dni połączą nas z młodzieżą całego świata, więzy ze światem będą jeszcze głębsze, to większe zbliżenie, solidarność, zaangażowanie w sprawę pokoju i braterstwa na świecie” – podkreślił.
Starania o to, by Kraków był gospodarzem spotkania młodzieży trwały od dwóch lat. Ks. kard. Dziwisz zabiegał o to od spotkania Benedykta XVI z młodymi w Madrycie w 2011 r. Pierwotnie wskazywany był rok 2015, w którym minie 10 lat od śmierci Jana Pawła II.
Tuż po wyborze papieża Franciszka kardynałowie Stanisław Dziwisz i metropolita warszawski Kazimierz Nycz zaprosili Papieża do Polski, sugerując przyjazd w 2015 r. na Światowe Dni Młodzieży lub rok później na obchody jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski.
Światowe Dni Młodzieży odbyły się w Polsce tylko raz – w 1991 r. w Częstochowie. W spotkaniu tym wzięło wówczas udział 1,5 mln osób. Ideę Światowych Dni Młodzieży zaszczepił wśród młodych papież Jan Paweł II, który w 1984 r. w Rzymie wręczył młodym krzyż – symbol Dni.
Pierwsze Światowe Dni Młodzieży miały charakter diecezjalny, w Rzymie, w 1986 r. Po nich nastąpiły spotkania światowe m.in. w Buenos Aires, Santiago de Compostela, Manili, Paryżu, Toronto, Sydney, Madrycie i Rio De Janeiro.